5in1 Adapter Baseus WKWG020013 Hub USB-C to 3x USB 3.0 + HDMI + USB-C PD
Currently unavailable
Go to product description
Notify me when available
We will send a notification of availability to the email address below
but we have similar ones that you may like
wish list
product brand:
producer code:
WKWG020013
EAN:
small compact aluminum alloy housing
support USB-C PD power supply up to 100W
HDMI 4K 30Hz port
3 x USB 3.0 - speeds up to 5Gbps
View full product description
wish list
Currently unavailable
Notify me when available
icon
You May Also Like
>
5in1 USB-C to 3x USB 3.0 + HDMI + USB-C PD adapter
Baseus WKWG020013
  • HDMI 4K 30Hz port
Use the Baseus hub to instantly transfer files (500MB/s), quickly load devices (PD 100W) or view files on a larger screen in excellent quality (4K@30Hz). The accessory has been equipped with as many as 5 ports, so you no longer have to worry about the lack of appropriate inputs in your phone, laptop, etc. In addition, the LED indicator will inform you about the status of the device.
A range of available ports
The adapter has been equipped with 5 ports, for greater freedom of use. With the USB-C port, you can instantly renew your device with the PD 100W. You can also connect an HDMI cable to the adapter, and three USB 3.0 ports allow data transmission (500MB/s) and 5V/1.5A charging.
Fast charging and data transmission
Use the Baseus adapter to charge your MacBook. The device will allow you to instantly renew the power of your laptop thanks to the PD 100W fast charging protocol. In addition, using usb 3.0 ports, you can transfer files such as photos at speeds of up to 500MB/s.
Display the image in high quality
The adapter will also work well at all kinds of conferences, business meetings, etc. Use an HDMI cable to connect the adapter to your projector, TV, monitor and other larger screens. The displayed image in 4K@30Hz quality will be clear and legible for everyone.
Specification
  • Producer: Baseus
  • Model: WKWG020013
  • Material: Aluminum alloy
  • Finishing method: Sandblasting and anodizing
  • Entrance: USB-C
  • USB-C PD Port: 5V, 9V, 14.5V, 20V/5A (100W max)
  • HDMI 4K HD: Supports 4K@30 Hz display
  • USB 3.0: Supports 5GB/s (Max.), backward compatible with USB 2.0
  • Supported systems: Google Chrome OS, Apple OS, Windows XP/Vista/7/8/10, Linux
  • Standby current: Up to 400 mA